تبلیغات
ئاو یه ر

ئاو یه ر
نیشتمان شه رته که توزی ریت به ئه م دونیا نه ده م ، شه رته تا ماوم له شه رتی گیان فیدایی لا نه ده م 
نظر سنجی
ده نگی خوه تان ده ر برن


لینک های مفید

 

 

 

 

دكترمظفر پرتوماه نامی آشنا برای مردم ایران به ویژه مردم كردستان است. غالب افراد میانسال و مسن كردستان با نام مظفر پرتوماه آشنایند و كمتر ایرانی هست كه در عرصه علم و تكنولوژی فعالیت داشته باشد اما با نام دكتر پرتوماه آشنایی نداشته باشد. كسانی كه در عرصه فناوری هسته‌ای كار می‌كنند، افرادی كه با سازمان فضانوردی آمریكا (ناسا) آشنا هستند و دانشجویانی كه با كار و حوزه فعالیت انجمن اسلامی دانشجویان آمریكا در ارتباط هستند باید دكتر مظفر پرتوماه را هم بشناسند چون نام پرتوماه با آن اماكن آمیخته است.
دكتر مظفر پرتوماه در سال 1320 در محله جورآباد سنندج در خانواده‌ای متدین و زحمت‌كش دیده به جهان گشود و پدر وی مرحوم صید محمد و مادرش مرحومه گل اندام پرتوماه نام داشتند كه با پاكی و صداقت و زحمت، زندگی خود را سپری می‌كردند. پرتوماه تحصیلات ابتدایی خود را در سنندج آغاز كرد و تحصیلات ششم ابتدایی و سیكل اول را با عنوان شاگرد ممتاز در شهر سنندج گذرانید، سپس وارد دانشسرای مقدماتی شده و بعد از دو سال تحصیل به عنوان شاگرد نمونه دیپلم ناقص را اخذ می‌نماید و بعد از آن وارد دبیرستان هدایت سنندج شده و با عنوان شاگرد اول در شهر سنندج در رشته ریاضی فیزیك موفق به اخذ دیپلم كامل متوسطه می‌شود. بعد از گرفتن مدرك دیپلم و شركت در آزمون سراسری به عنوان شاگرد ممتاز سنندج و نفر هفدهم كشور در كنكور سراسری وارد دانشسرای عالی تهران می‌شود مدت سه سال در دانشسرای عالی به تحصیل پرداخته كه در آنجا نیز به عنوان نفر اول شناخته می‌شود، همین شاگرد اول بودن‌ها به لطف خداوند زمینه اعزام ایشان را به آمریكا از سوی وزارت فرهنگ وقت فراهم می‌نماید. علاقه به زاداگاه و دیار سبب می‌شود تا زمان آماده شدن برای سفر به خارج و فراهم آمدن سازوكار تحصیل، تهران را ترك و به كردستان رجعت و بعد راهی سقز شود تا در كسوت شریف معلمی خدماتی را به مردم آن دیار عرضه نماید.
مدت 5/1 سال در سقز به تدریس دروس ریاضی، فیزیك و ادبیات فارسی می‌پردازد.
و بالاخره در سال 1964.م جهت ادامه تحصیل راهی آمریكا شده و در ایالات سردسیر وسكانسینا شهر مادیسون اقامت می‌گزیند و بعد از فراگیری زبان انگلیسی و تشكیل خانواده در دانشگاه وسكانسین یكی از ده دانشگاه معتبرو مهم آمریكا در رشته فیزیك هسته‌ای تحصیلات خود را تا مقطع دكترا ادامه می‌دهد. گرچه مدت سه سال در دانشسرای عالی ایران به تحصیل پرداخته، اما عدم تناسب دروس ارائه شده در ایران با رشته انتخاباتی سبب می‌گردد تحصیلات خود را از ابتدای مقطع كارشناسی دوباره شروع نماید، اما در دو سال اول تحصیل، زیركی و ذكاوت ایشان توجه اساتید را جلب می‌نماید، به گونه‌ای كه در ردیف دانشجویان ممتاز آمریكا قرار می‌گیرد و همین امر سبب كریدیت كردن (احتساب واحدهایی كه قبلا در ایران گذرانده) بعضی از واحدهای درسی می‌شود. پس از گرفتن مدرك لیسانس با تعدادی از دانشجویان مسلمان دیگر كشورهای مقیم آمریكا آشنا می‌گردد و متوجه می‌شود كه یك سال قبل، آنان تشكلی را به نام انجمن اسلامی دانشجویان آمریكا تاسیس كرده‌اند. بی‌درنگ و نیز وارد تشكل گشته و به عنوان عضو رسمی فعالیت دینی خود را با آنان آغاز می‌نمایند.
از آن بعد روزانه مشغول تحصیل و حضور در دانشگاه می‌شود ودیگر اوقات در انجمن دانشجویان به فعالیت می‌پردازد. همین فعالیت سبب می‌شود یكی دو سال دیرتر به درجه دكترا نائل آید، دكتر پرتوماه از بابت این كه دو سال دیرتر توانسته دكترا را بگیرد نه تنها نارحت نیست بلكه صمیمانه از پروردگار تشكر و قدردانی می‌نماید، آنچنان كه خود می‌گوید:« الحمدالله رب العالمین گرچه به واسطه فعالیت در انجمن دانشجویان یكی دو سال دیرتر توانستم دكترا بگیرم اما همین امر سبب پدیده‌ای مبارك شد و آن این كه به واسطه آن كارها توانستم از میان دانشجویان مسلمان مقیم آمریكا در اغلب كشورهای اسلامی دوستانی بیابم كه به واسطه آنان امروز در آفریقا، آسیا، اروپا و تقریبا در تمام دنیا شناخته شده‌ام پس صمیمانه الحمدالله رب العالمین».
در سال 1968 هنگامی كه مسجدالاقصی توسط یهودیان به آتش كشیده می‌شود و محراب و منبر سلطان صلاح‌الدین ایوبی در آن سوخت، سال بعد از آن، از طرف مسلمانان اروپا كنگره‌ای عظیم به نام رویال آبردهاو در لندن برگزار شد كه دكتر پرتوماه به نمایندگی انجمن اسلامی دانشجویان آمریكای شمالی در آن شركت می‌نماید و با صدور قطعنامه و بیانیه‌های متعدد شدیدا دولت اسرائیل را به خاطر این جنایت محكوم و ناچار به واكنش می‌نمایند. اسرائیل در پاسخ آن بیانیه‌ها اعلام می‌‌دارد كه به آتش كشیده شدن مسجدالاقصی كار دولت اسرائیل و یهودیان نبوده بلكه فردی دیوانه و تبعه استرالیا این اقدام را انجام داده و حساب آن از دولت اسرائیل و مردم یهود جداست در واقع می‌توان گفت كه اقدام جدی دانشجویان اسلامی، اسرائیل را وادار به ارائه چنین پاسخی كرد. در جریان سفر به انگلستان و شركت در آن كنگره عظیم صلابت و دلسوزی و دفاع جانانه از اسلام و مسلمانان از طرف مظفر پرتوماه بر همه عیان و محبوبیت ایشان در میان هم مسیرانش دوچندان می‌شود و همین امر سبب می‌گردد كه پس از بازگشت به عنوان نایب رئیس انجمن انتخاب شود و یك سال بعد به عنوان رئیس انجمن زمام امور را در دست بگیرد. انجمنی كه در آن زمان حدود 10 هزار نفر عضو داشته و امروز بر اثر فعالیت دلسوزانه دانشجویان تعداد آنها بالغ بر یك میلیون نفر است. در اقدام اول پس از انتخاب به ریاست انجمن دكتر پرتوماه به اتفاق بقیه عضای هیات رئیسه سه بنا را برای اجتماع مسلمانان در آمریكای شمالی خریداری می‌كند تا آنها را به مسجد و محل عبادت تبدیل نمایند یكی كلیسایی بوده در شهر تورانتوی كانادا، دیگری ساختمانی در شهر مادیسون محل اقامت دكتر پرتوماه و سومی ساختمانی در شهر ان آن بر میتی گان.
پس از تاسیس آن سه مسجد در آمریكا برای اولین بار دانشجویان در این اندیشه فرو می‌روند كه پس از فراغت از تحصیل و بازگشت به كشورهایشان تكلیف این امكان چه خواهد شد و چه كسانی عهده‌دار آنها خواهند بود؟ لذا با همفكری به این نتیجه می‌رسند كه بایستی موسسه‌ای را به عنوان سرپرست املاك مسلمانان به ثبت برسانند تا از هدر رفتن آن اماكن جلوگیری شود. موسسه ثبت می‌شود و دكتر پرتوماه به عنوان رئیس آن نیز انتخاب می‌گردد و اظهار می‌دارد: «یكی از بزرگترین افتخارات من در زندگی آن است كه سند تاریخی املاك موقوفه و مساجد مسلمان آمریكا را من به عنوان رئیس موسسه امضا كردم و در تاریخ آن كشور به ثبت رسید.
نتیجه كار موسسه چنین شد كه سال گذشته 2004 كه كنگره اسلامی دانشجویان آمریكای شمالی تشكیل می‌شود و گزارش كار خود را ارائه می‌دهند اعلام می‌دارند كه تا به حال بالغ بر 7000 مسجد و املاك موقوفه زیر نظر موسسه به ثبت رسیده است».
پس از كسب درجه دكترای فیزیك هسته‌ای، در سازمان فضایی آمریكا (ناسا) فعالیت خود را آغاز می‌كند. عشق و علاقه به دین مبین اسلام در وجود ایشان سبب می‌گردد تا در دیار غربت و مغرب زمین هم بیكار ننشسته و برای تعالی و تبلیغ این دین آسمانی وارد عرصه دعوت و تبلیغ گردد و همین علاقه به اسلام سبب می‌گردد تا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سال 57 جهت خدمت به كشور كه بنا بود در آن حكومت عدل اسلامی تشكیل گردد، غرب را رها و به آغوش میهن باز می‌گردد. ابتدا به پیشنهاد مرحوم طالقانی به عنوان نماینده دولت در هیات حسن نیت و ناظر بر انتخابات شورای شهر سنندج-كه اولین انتخابات شورای شهر در ایران بود و به ابتكار مرحوم كاك احمد مفتی‌زاده برگزار شد-انتخاب می‌گردد، پس از انتخابات و برگزیده شدن 11 نفر به عنوان شورای شهر سنندج، در سال 58 از طرف رئیس‌جمهور وقت (بنی‌صدر) جهت همكاری با دولت مركزی دعوت و با عنوان مشاور عالی رئیس‌جمهور در امور علمی و رئیس سازمان صنعتی پژوهش‌های ایران منصوب می‌گردد اما بعد از مدتی به دلایلی استعفا می‌دهد و متعاقب آن او نیز همچون بسیاری دیگر از انقلابیون كنار نهاده و به حاشیه رانده می‌شود. به ناچار دوباره راهی غرب می‌گردد تا فعالیت‌های خود رادر ناسا ادامه دهد، اما در آنجا هم به خاطر ایرانی بودن، همكاری با شورای انقلاب ودولت جمهوری اسلامی-كه در آن موقع دشمنی سختی با آمریكا داشت و ماجرای گروگانگیری در ایران روی داده بود-مانع همكاری وی با ناسا می‌گردند و عملا مورد تبعیض و بی‌مهری دولتمردان آمریكا قرار می‌گیرد. لذا با پیشنهاد دوستانش در انجمن اسلامی دانشجویان، تحصیلات خود رادر زمینه فیزیك پزشكی پی می‌گیرد و بعد از فراغت تحصیل در مقطع فوق دكترای تخصصی در موسسه‌ای در زمینه درمان سرطان در بیمارستان ناسا كار خود را شروع و به موفقیت‌های چشمگیری در این زمینه هم دست می‌یابد كه از جمله آن اختراع دستگاهی برای درمان بیماران سرطانی است.
ایشان مدت 19 سال در بیمارستان ناسا در زمینه فیزیك سرطان فعالیت داشته و به دنبال حمله به برج‌های سازمان تجارت جهانی و مقر پنتاگون در نیویورك-كه مسلمانان در آمریكا و اروپا تحت فشار قرار گرفتند-ابتدا اخراج می‌شود و بعدا برای جلوگیری از اقامه دعوا بازنشست می‌گردد.
پرتوماه در مدت اقامت پس از انقلاب در ایران و همكاری با دولت و حضور جدی در كردستان و همچنین در طی مسیر بازگشت به آمریكا-كه از كردستان تركیه عبور می‌كند-به خوبی به عمق محرومیت‌ها و مظلومیت‌های ملت كرد پی می‌برد، لذا به محض بازگشت به اتفاق كردهای دیگر كشورهای كردنشین اقدام به تشكیل موسسه‌ای به نام حزب اسلامی كردستان می‌نماید و مجله‌ای تحت عنوان جودی منتشر می‌كند تا از آن طریق محرومیت و ستم‌های مضاعف ملت مسلمات كرد را به گوش جهانیان و امت اسلام برساند.
دكتر پرتوماه علاوه بر موفقیت چشمگیر و كم‌نظیر در عرصه علوم و تكنولوژی به عنوان یك شخصیت برجسته اسلامی نیز مطرح است وی به عنوان یك نماد برجسته از دانش آموختگان مسلمان برخلاف افراد ضعیف‌النفس كه اغلب مایه‌ای هم در عرصه‌های علمی كسب نمی‌كنند اما دچار خودباختگی و كنار نهادن هویت خویش می‌گردند و اسلام را عامل عقب‌ماندگی می‌دانند و به جای خدمت به اسلام از سر دشمنی در می‌آیند! به شدت به ارزش‌های اسلامی پایبند است به ایرانی بودن، كرد بودن، در محله فقیر نشین جورآباد سنندج زیستن و از همه مهم‌تر به مسلمانی خود افتخار می‌كند. ایشان علی‌رغم این كه مدت 42 سال است در خارج از كشور زندگی می‌كنند اما آنچنان با زبان كردی و لهجه اصیل سنندجی صحبت می‌كنند كه انگار روزی از این سرزمین دور نبوده است، در نظر دكتر پرتوماه اسلام از هر چیزی عزیزتر و قبل از فراگیری هر علمی آموختن قرآن واجب‌تر است. وی علاوه بر این‌كه حافظ قرآن و آشنا به علوم و معارف اسلامی هستند اخیرا نیز قرآن را به زبان كردی ترجمه و تفسیر نموده و به یاری خدا در آینده‌ای نه چندان دور به چاپ خواهند رساند. مردادماه سال جاری 84 دكتر پرتوماه به زادگاهش بازگشت و در محافل دینی و علمی حضور جدی پیدا كرد و با ایراد سخنرانی‌های جذاب خود، جوانان را ابتدا به تقوا، پرهیزكاری، آموختن تكنولوژی و تلاش برای آبادانی میهن و زدودن غبار محرومیت توصیه و نصیحت كرد. كه حضور در میان مردم و ایراد سخنرانی چند ساعته در مساجد كردستان از جمله این موارد بود
[ پنجشنبه 16 تیر 1390 ] [ 04:50 ب.ظ ] [ ئامانج کردستانی ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب